Angol nyelven a metrót subway-nek mondják, ahol a way utat jelent, a sub pedig hogy valami alatt. Tehát az elnevezés arra utal, hogy míg a tömegközlekedés nagyrésze a közutakon történik, addíg a metró az utak alatt közlekedő jármű.
Ugyanez az elnevezésbeli logika érvényesül a submarine elnevezésükben, ahol a marine a tengerre utal, innen kitalálható, hogy a tengeralattjárót hívják így - ebben az esetben a magyar észjárás is a tengerfelszín alatt közlekedő járművet idézte meg.
Mindebből látható, hogy a sub- előtag mindig arra utal, hogy valami a szem elől részben rejtve, valami alatt húzódik meg. Szubkultúra szavunk is ezt a logikát követi. Míg a kultúra foglalja össze a társadalom által elfogadott művészeteket, addíg szubkultúrának hívunk minden alulról épülő, alulról induló művészeti ágat, ami nem fér bele az általánosan elfogadott kultúra keretei közé, másrészt sokszor nem is tud róla az átlag ember, hogy létezik. A szubkultúrát művelő és befogadó egyének sokszor maguk is a társadalom szélső rétegeit képviselik, a társadalom által elfogadott kereteket és szabályokat nem tartják minden esetben rájuk is vonatkozónak.
A kultúra műalkotásait a múzeumokban tekinthetjük meg, míg a szubkultúra terepe sokszor az aluljáró, az utca.